Taku O Eiropas čempionāts

Taku orientieristi Eiropas čempionātā.

No Eiropas čempionāta taku orientēšanās sportā atgriezušies biedrības “TSK Sprīdītis” pārstāvji Kristaps Mierlauks un Normunds Narvaišs.

Kristaps no 2018 gada Latvijas izlases sastāvā piedalījies jau četros pasaules čempionātos, bet dažādu apstākļu dēļ šis viņam bija pirmais Eiropas čempionāts. Savukārt, Normunda kontā kopš 2010 gada līdz šim bija pieci Eiropas čempionāti un trīs pasaules čempionāti. Atšķirība – Eiropas čempionātos katru valsti drīkst pārstāvēt  6 sportisti (pēdējos gados pat septiņi TempO disciplīnā un septiņi PreO disciplīnā, ja viens ir junioru vecuma sportists), bet pasaules čempionātā – trīs pārstāvji no katras valsts. Tā kā eiropieši ir galvas tiesu pārāki par pārējās pasaules orientieristiem, tad, saprotams, pasaules čempionātos ir vieglāk iegūt augstākas vietas nekā Eiropā.

Jau iepriekš rakstīju, ka Latvijā šobrīd vērojama taku orientēšanās krīze – vispār nenotiek treniņi, pagājušajā gadā Latvijā kopā bija tikai trīs sacensības, jo trūkst karšu zīmētāju un sacensību organizatoru, trūkst finansējuma. Pieredzi var uzkrāt tikai sacensībās ārpus Latvijas, bet līdz ar to Latvijas sportistu rezultāti pret citu valstu sportistiem pārsvarā krītas. Tomēr ir arī atsevišķi pozitīvi uzplaiksnījumi.

Šī gada čempionāts risinājās Somijā, Turku pilsētas parkos un apkārtnes mežos. Apvidus Skandināvijai atbilstošs – mazi kalniņi (līdz 40 metrus augsti) ar stāviem klinšu atsegumiem, mazām klintiņām, daudz dažāda izmēra akmeņu, pauguru virsotnes bieži ar t.s. “pelēko” klints virsmu. Karte piebāzta ar dažādu informāciju un objektiem, kuri dabā ir vēl daudz vairāk kā kartē.

Pirms Eiropas čempionāta četras dienas risinājās satelītsacensības, lai dalībnieki varētu aklimatizēties, pie tam divas sacensības bija pasaules kausa ieskaites rangā. Šajās sacensībās katru dienu bija ap 150 dalībnieku, mūsu sekmes dažādas – sprintā Normunds 37. vietā, Kristaps 55. vietā, PreO (precīzās orientēšanās) dažādās distancēs Kristapam 36. 91. un 38. vieta, Normundam 81., 110. un 24. vieta.

Diemžēl svarīgākajās Eiropas čempionāta sacensībās PreO distancēs daudz kļūdu. Kristapam labākas sekmes pirmās dienas distancē (30. vieta ar trīs kļūdām distancē), bet divu distanču summā Kristapam 49. vieta, Normundam 78. vieta Atklātajā (Open) grupā 134 dalībnieku konkurencē. Labākā Latvijas pārstāve – Laura Elīza Lapiņa uzrādīja 29. rezultātu.

Stafetes sacensībās Kristaps bija iekļauts Latvija – 2 komandā, kur uzrādīja labas sekmes. Diemžēl citu Latvijas pārstāvju kļūdas neļāva Latvijas izlasēm pakāpties augstāk par 13. vietu (Latvija -1) un 21. vietu (Latvija -2) 28 komandu konkurencē. Normunds jau ceturtās sacensības (2 Eiropas un 2 pasaules čempionāti) pēc kārtas vēroja stafetes no malas, jo netika iekļauts to sastāvā.

Sacensības noslēdzās ar TempO, jeb orientēšanās ātrumsacensībām, kur dalībniekam tiek izsniegti 5 kartes fragmenti ar vienu uzdevumu katrā (šo sauc par staciju)  un tiek fiksēts atbildes laiks, kam pieskaita 30 sekundes par katru nepareizu risinājumu. Ja pirms gadiem astoņiem labākie sportisti vidēji 40 – 50 sekundēs uz staciju uzrādīja vienu kļūdu no 5 risinājumiem, tad tagad sacensības līdzinās pirmajai formulai – labākie sportisti veic 5 risinājumus pat zem 20 sekundēm kopā un pieļauj 1-3 kļūdas uz 30 risinājumiem.

Kvalifikācijas sacensībās sportisti izlozes kārtībā, sadalīti 2 grupās veica 6 stacijas (30 risinājumi) katrs. Normunds izpildīja savu uzdevumu,- veikt katru staciju zem 40 sekundēm, bet lielais kļūdu skaits (desmit) neļāva ieņemt augstu vietu – 41. vieta savā grupā. Kristaps distances risinājumus atbildēja tādā pat tempā, taču, par lielu pārsteigumu sev un citiem, pieļāva tikai 2 kļūdas un ar 11. vietu pirmo reizi karjerā iekļuva TempO finālā. Finālā slavenā somu skrējēja Pāvo Nurmi vārdā nosauktā stadiona apkārtnē citu dalībnieku atbilžu ātrumi bija fantastiski, kļūdu maz. Kristapam, šķiet, mazliet patraucēja arī stress, jo sacensību finālu translēja televīzija un skatītājiem bija atļauts atrasties ļoti tuvu, pāris metru attālumā. Septiņas kļūdas deviņās stacijās citreiz būtu labs rezultāts, bet šoreiz – 35. vieta 38 fināla dalībnieku konkurencē un laba pieredze nākošajiem startiem. Finālā bija pārstāvēti tikai divi Latvijas sportisti, Latvijas izlases līderei Laurai Elīzai Lapiņai – 15. vieta.

Pirms Eiropas čempionāta Kristaps un Normunds pasaules rangā bija iekļuvuši pirmajā piecdesmitniekā, šobrīd atkāpušies par vietām desmit. Jāturpina piedalīties pasaules kausa izcīņas sacensībās (turpinājumā jūnija sākumā Norvēģijā un augustā Polijā), lai krātu pieredzi un punktus gan pasaules rangam, gan Latvijas iekšējā konkurencē par tiesībām iekļūt Latvijas izlasē startam pasaules čempionātā nākamā gada augustā Ungārijā.

TempO kvalifikācijas karte ar risinājumiem (materiāli no ETOC 2024 mājas lapas).

Normunds Narvaišs

Raksts publicēts Jaunumi. Pievienot grāmatzīmēm saiti.

Komentāri slēgti.